אומנות החושים

אז מה המציאות האמיתית שלך?

חוש הריח

Published / by ליאור הקוסם

היכולת להבחין בין כימיקלים וחומרים שונים הנמצאים באוויר שסביבנו. תחשבו איזה מדהים החודש הזה. כמו חוש המישוש, הראייה, הטעם או השמיעה אך המקום לגעת עם העור, עם פוקעני הטעם, עם הקרנית באור או עם עור התוף בגלי קול אנו נוגעים בכימיקלים באמצעות חיישנים מיוחדים הנמצאים בתוך האף שלנו.

לרחרחאבולוציונית בדומה לחוש הטעם מניחים כי החוש התפתח כדי לסייע להבחין בין מאכלים טובים למקולקלים וההנחה מסתמכת ע כך שאחוז גבוה ממידת הטעם שלנו נקבעת על פי הריח שאנו מריחים. זו הסיבה כי אנשים עם אף סתום אינם יכולים ליהנות מהאוכל באותה המידה. אך ניתן להטעות חוש זה בדיוק כפי שעוה הסוכר לחוש הטעם כך לדוגמא בקניונים ניתן להזין במערכות מיזוג האוויר ריחות מסויימים שיעוררו תחושות שונות.

הכימיקלים כאמור מגיעים לקוטני ריח באף המובילים אותם באמצעות מערכת העצבים אל המוח שם הם יועבדו על ידיו לתפיסת מרחב רוחנית. כל קולטני "חי" כ60 ימים ושישה מיליון כאלו מתחלפים ביניהם כל הזמן. המוח מסוגל להבחים בין עשרות אלפי סוגי ריחות שונים.

אצל בני זוג כמו גם אצל בעלי חיים חלק מהמשיכה המינית או הדחייה הגופנית מבוססת על ריח וריחות גוף שכנראה מופצים או נקלטים על ידי חיידקים דומים בקרב שני הפרטנרים. חוקרים מסויימים טוענים אף כי לכל אדם יש תפיסת ריח ייחודית משלו, כמו תעודת זהות ריחנית. מכיוון שהריח תלוי באותם קולטנים שמתחלפים תדיר הסברה גורסת כי עם הגיל ישנה ירידה ביכולת לתפוס ריחות שונים.