אומנות החושים

אז מה המציאות האמיתית שלך?

חוש הראייה

Published / by ליאור הקוסם

חוש הראייה הוא החוש המורכב ביותר המאפשר את היכולת לקלוט מידע בצורה חזותית על ידי אור שמגיע לעין ועובר מהפך בתוך המוח כדי לייצר תמונה תלת מימדית של מה שנמצא כביכול מחוץ לאדם. מה שמאפשר לחוש את הראיה הוא שילוב של העין עם מערכת העצבים במוח המבצעת את העיבוד של המידע. בעין קיימת רשתית שתפקידה להפוך את האור לאותות חשמליים המפוצלים לעצבי ראיה ומשם מונעים אל המוח שם נבנית תמונת המציאות הסביבתית בראשו אל היצור. העין היא ללא ספק אחד מהאיברים המורכבים ביותר ובמשך שנים רבות עמדה במרכזו של דיון בדבר האפשרות של האבולוציה הטבעית, לא כוח עליון, ליצור איבר כזה. עד שהוכח בניסוי כיצד ייתכן והיה מתפתח איבר כזה בשלב אחר שלב מאיברים אחרים. הניסיון לחקות את העין האנושית איפשר לאנושות להמציא את המצלמה ראייהבה קיימת גם כן עדשה וחומר רגיש לאור.

לעין קיימת רגישות שונה לגלי אור שונים ולעוצמות שונות, זו הסיבה כי גם קיים הבדל בין ראיית לילה לראיית יום הנובעת משינוי בעבודה עם קליטת האור וגורמים לשינויים בצורת האישון אשר מאפשרת לו קליטת אור שונה.

אנו יודעים מהטבע כי קיימים בעלי חיים בעלי יכולות ראייה שונות לחלוטין: בין אם אפשרות לראייה בחושך מוחלט, לראייה מחודדת למרחקים ומגובה רב ועד ראייה בשחור ולבן במקום בצבעים או ברב מימדיות ולא רק בתלת מימד. כל האפשרויות הללו פותחות את הדמיון בפנינו ובפני האפשרות העתידית לפתח בעתיד טכנולוגיה שתאפשר לנו לראות אחרת, בצורה שונה מהרגילה ומתוך הנחה כי המוח שלנו יתרגל לתמונה זו כפי שהתרגל להיפוך קבוע של תמונת האור המתקבלת ברשתית העין.