אומנות החושים

אז מה המציאות האמיתית שלך?

חוש המישוש

Published / by ליאור הקוסם

הגוף שלנו מכוסה בקולטני הרגשה מבחוץ. תחשבו על זה – כל העור שלנו עטוף ביכולת לחוש בסביבה שלנו. למעשה ללא הרגשה זו היה קשה לנו לקבוע את גבולות גופנו. ישנן הפרעות שגורמות לאדם להפסיק להרגיש את גבול עורו. יש כאלו שגם רואים בלשון, בעיניים ובעור התוף המשך של אותם חיישני קליטה רק בצורות אחרות. כלומר אפשר לראות בכל החושים סוג של חוש המישוש רק בצורות אחרות.

מישושחוש המישוש בדומה לחושים כגון חוש הראייה או חוש השמיעה מסוגל לספק תחושה של המרחב והסביבה של המציאות המקיפה את האדם. ישנה תפיסה מישושית שבה האדם באופן אקטיסי מודע לפעולותיו ונתח את המגע כמו גם מכוון אותו, לתפיסה זו קוראים תפיסה מישושית אקטיבית. לעומת זאת ישנה תפיסה שבה האדם פשוט מושפע מדברים כגון האוויר, חפצים, אנשים אחרים ועוד המביאים למגע עם האדם ולעיתים האדם אף אינו מודע להם ומקבל אותם כמובנים מאליהם.

יש המקבילים בין ההתפתחות הכרונולוגית של החוש במהלך הגליאים השונים למודעות. כלומר כמו שתינוק בהתחלה הוא סביל, באופן מאוד דומה לחוש הראיה ולאחר מכן מתחיל לחקור בצורה מודעת, להשתמש ביד בעיקר וכך גם בחוש הטעם (לכן תינוקות מכניסים דברים לפה, עבורם הטעם יותר ממשי מראייה לדוגמא) ועד לשימוש בשתי הידיים כך האדם הבוגר לומד לעשות שימוש בהרגשתו את המציאות מסביל למודע.