אומנות החושים

אז מה המציאות האמיתית שלך?

המלצה על הסרט "ינטל"

Published / by ליאור הקוסם

הסרט הנפלא משנות השמונים, "ינטל" בכיכובה ובימויה של ברברה סטרייסנד, הוא ההמלצה החמה שלי, מיועד לכל שואלי השאלות שלא מסתפקים באמונה אילמת.

התסריט מלווה בשיריה, בקולה המופלא, המלטף והענוג של הזמרת האגדתית – ברברה סטרייסנד.

כוכבת הסרט "ינטל" היא עלמה צעירה ששקועה בשאלות על רזי התלמוד, היא מודרכת בתחילה ע"י אביה שהוא מורה, ומכיוון שחל איסור מוחלט על אישה ללמוד , היא ממציאה תחבולות ולומדת, חוקרת, משננת בעל-פה והכל בסתר, כי תפקידה של אישה בחברה האדוקה היא לנהל את משק הבית, בו ינטל מתקשה ואף אינה מתעניינת, מראות המאכלים שנשרפים בסירים מצחיקים.

כשאביה נפטר, דודותיה מפצירות בה להתחתן ולבצע מטלות של אישה. היא מסתגרת, לוקחת לידיה החלטת גורלית , גוזזת את שערות ראשה ומתחפשת לגבר. בורחת מהכפר , דרך מעבה היער האפל, לאור מדורה, היא מעלה תפילותיה לאביה בשמים (בשיר קורע לב "פאפא") היא מבקשת שישמע קולה ויכוון אותה לדרך הנכונה, התפילה גם מופנית לאב שבשמיים האלוקי, שטרם זכתה ממנו למענה על כל השאלות….. וישנן הרבה …..

ממשיכה לישיבה מרוחקת, ושם מקווה למצוא תשובות וללמוד, ומכאן העלילה מסתבכת כשהיא מתאהבת באביגדור, תלמיד שמסייע לה להגיע לישיבה, הוא מאמין שהיא גבר, את שמה מ"ינטל" שינתה ל"אנשל" (שם אחיה שנפטר).

היא מוכנה (כשהיא מתחזה כמובן לגבר) להינשא עבורו לאישה שהוא אוהב "הדס" ובמעמד המוזר שוב נשאלות השאלות ומנקרות במוחה, איך ניתן לתקן קלקול מעוות שכזה שאישה נישאת לאישה והכל כדת וכדין, ומה אם אביגדור יגלה את גודל המרמה??

ינטל מורדת בערכיה ובערכי התלמוד, מסתבכת ללא שום מצפן שיושיע אותה… לבסוף האמת מתגלה ואביגדור הלום שאנשל הוא בעצם ינטל….לבסוף הכל מסתדר, הנישואין מבוטלים והיא ממשיכה משם את מסעה, אך בדמות אישה שנפרדת על סיפון אוניה בים הרחב עם שיר גדול בלב.